Serdecznie zapraszamy na cykl czterech spotkań dotyczących komunikacji.
Ich celem będzie zwrócenie uwagi na fundamentalne zasady poprawnej komunikacji w rodzinie i próba pokazania najczęściej popełnianych przez nas błędów. Warto również mieć świadomość, że pogłębiona wiedza z psychologii komunikacji może pomóc w budowaniu relacji w rodzinie i między ludźmi, ale też może stać się niebezpiecznym narzędziem manipulacji.
Spotkanie poprowadzi ks. prof. Jerzy Dzierżanowski w dniu 26.02.2025 r. (środa) o godz. 18.00 w naszym kościele.
Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać? Co robić, a czego nie robić w komunikacji?
Mało rozmawiamy, chociaż dużo mówimy. Żeby komunikować się sprawniej, nauczyliśmy się nawet nowych, uproszczonych kodów językowych, które wymusiły na nas komórki, e-maile, esemesy i czaty. Ale nawet komunikacja uproszczona szwankuje.
Desperacja komunikacyjna wyraża się pełnymi półkami podręczników służących do nauki rozmowy. Tytuły: „Jak mówić, aby ludzie nas słuchali", „Jak rozmowa zmienia twoje życie", cztery tomy „Sztuki rozmawiania", „Super słuchanie”, Sztuka porozumiewania się”, „Komunikacja międzyludzka”. Jeśli nie umiemy mówić, to najczęściej nie umiemy żyć.
Rozmowa jest podstawowym budulcem więzi między ludźmi. Jeśli nie potrafimy rozmawiać - tracimy drugiego człowieka.
Wszystko, czym jesteśmy jako ludzie dojrzali, ludzie pełni, jest zbudowane na fundamencie osiągniętym przez nas w rozmowie, w dialogu. Cała nasza wiedza, system naszych wartości, ostatecznie też i wiara kształtują się w toku dialogu ze światem ludzi dorosłych. To rozmowa, dialog — w najszerszym znaczeniu tego wyrazu, jest tym środkiem, dzięki któremu rozwija się nasze człowieczeństwo.
Czytając książki zachodniego autorstwa, dotyczące różnego rodzaju form wpływania na zachowanie drugiego człowieka, można zauważyć, że w zdecydowanej większości nie ma w nich odniesienia do Boga, do wartości chrześcijańskich, do tradycji. Jeśli już autor powołuje się na te wartości, to tylko po to najczęściej, by pozyskać czytelnika. Nie ma w nich zachęty do liczenia się z innymi, do wysiłku, do pracowitości, do przestrzegania norm. Obecne na naszym rynku książki, będące tłumaczeniami pozycji zachodnich, charakteryzuje to, że dominuje w nich absolutyzowanie wolności człowieka, tak jakby był on wyizolowanym bytem, jakby był poza rodziną i społeczeństwem. Z tego powodu sugestie w nich zawarte nie tylko nie pomagają, ale mogą szkodliwie wpływać na świadomość. Tego rodzaju książki sugerują czytelnikowi, że może robić co chce w imię własnej wolności. Te sugestie bliskie są wykładni hasła "róbta co chceta". Ten typ publikacji i na podobnych zasadach funkcjonujące kursy, rozbudzają wiarę w niezależność, w absolutną moc jednostki. Wyrabiają przekonanie, że ten, kto zaprzecza temu, jest spóźniony, nienowoczesny, twardogłowy, zwapniały, nieżyciowy, nieprzystosowany do realiów życia. Treści zawarte w tego rodzaju pozycjach uczą manipulować innymi, np. rodzicami. Przykładem jest książka adresowana do dzieci pod tytułem Jak poradzić sobie z własnymi rodzicami i Jak powiedzieć NIE! swojej mamie. Szkodliwość takich treści wyraża się w odrywaniu dzieci od świata wartości i sugerowanie im, że największą wartością jest realizowanie własnego "ja".
Celem czterech kolejnych spotkań będzie zwrócenie uwagi na fundamentalne zasady poprawnej komunikacji w rodzinie i próba pokazania najczęściej popełniane przez nas błędów. Warto również mieć świadomość, że pogłębiona wiedza z psychologii komunikacji może pomóc w budowaniu relacji w rodzinie i między ludźmi, ale też może stać się niebezpiecznym narzędziem manipulacji.
Spotkanie poprowadzi ks. prof. Jerzy Dzierżanowski w dniu 26.02.2025 r. (środa) o godz. 18.00 w naszym kościele.
Serdecznie zapraszam
ks. Leonard Makiola